‏‏ ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית

נשים רבות עוברות ניתוח קיסרי הכרוך בכאבים, תפרים ובתקופת החלמה ארוכה וממושכת. באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי לגליל מבצעים ניתוח קיסרי אמבולטורי בשיטת FAUCS -
French AmbUlatory Cesarean Section המאפשר קשר ראשוני של האם ותינוקה ומעניק חווית לידה ידידותית ומשופרת.

 

שיטת ניתוח חדשה באגף נשים ויולדות בהובלתם של מנהל האגף, פרופ' ליאור לבנשטיין, ד"ר סוזנה מוסטפא-מיחאיל, אחראית השירות לניתוחי שיקום רצפת האגן וד"ר שניידר מנהל חדר לידה ומחלקת יולדות, מעניקה ליולדת את תחושת השליטה בתהליך הלידה, חיבור מיידי עם התינוק והתאוששות קצרה וקלה יותר. ניתוח קיסרי צרפתי מתבצע בליווי בן/בת הזוג ובנוכחות מיילדת נוספת אשר מעניקה עזרה מקצועית ותמיכה רגשית עבור היולדת לאורך כל הניתוח.

 

ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית2


בניתוח הצרפתי האם לוקחת חלק פעיל בלידה, זאת מתוך גישה המאפשרת ליולדת להיות במרכז חווית הלידה. האם לוחצת, בדומה ללידה טבעית, ו"יולדת" את תינוקה דרך הרחם הפתוח. השתתפות אקטיבית זו מקלה על הוצאת התינוק, מאפשרת לאם לחוות את רגעי יציאתו תוך שותפות מלאה. ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית מפחית משמעותית את הכאב לאחר הניתוח ומאפשר חזרה לתנועה קלה ומהירה, כמו כן אכילה ושתייה בשלב מוקדם יותר לאחר הניתוח. היולדת מתחילה להתנייד כ-3 שעות לאחר הניתוח, בעוד שבניתוח קיסרי רגיל, ניתן להתנייד כ-6 עד 8 שעות לאחר סיום הניתוח. בנוסף, בשיטה הצרפתית מתבצע שחרור מוקדם מבית החולים, לאחר כ-36 שעות, לעומת ניתוח קיסרי בו השחרור נעשה לאחר 5 ימים.


כיום מקובל לבצע ניתוח קיסרי באמצעות חתך רוחבי בבטן התחתונה, חיתוך של רקמת החיבור של שני שרירי הבטן האורכיים ושני שרירי הבטן האלכסוניים. השרירים האורכיים מופרדים מרקמת החיבור מעליהם והפריטונאום (צפק, הקרום המכסה את איברי הבטן והמעיים) נחתך. שלפוחית השתן מוסתת והרחם נפתח בחתך רוחבי תחתון. ניתוח קיסרי בשיטה זו מתבצע כבר מאות שנים עם תקופת החלמה ארוכה, קשה וכואבת. עם הזמן שיטות הניתוח השתנו והשתפרו.


ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית נעשה באמצעות חתך רוחבי בבטן התחתונה, כמו זה המקובל כיום, אך שלבי הניתוח הפנימי שונים לגמרי. רקמת החיבור שמעל לשרירים נחתכת לאורך, החיתוך נעשה ברקמת החיבור מעל לשריר האורכי השמאלי, ללא פגיעה ברקמת החיבור של השריר האורכי הימני ושל השרירים האלכסוניים. ברקמת החיבור עוברים תאי עצב רבים. רקמה זו מקשרת בין התכווצות השריר ליכולת התנועה, לכן צמצום פגיעה ברקמת החיבור יניב הפחתה בכאב ויכולת תנועה גבוהה יותר. בניתוח זה לא מופרדים שרירי הבטן האורכיים, אלא הפרדת סיבי השריר משמאל לקו האמצע, בין סיבי השריר האורכי השמאלי, במקום בו מופעל פחות לחץ ולכן מתאפשרת החלמה קלה ומהירה יותר.

 
ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית


בניתוח זה אין חיתוך של קרום הפריטונאום, לכן אין חדירת נוזלים (מי שפיר או דם) או אויר אל חלל הפריטונאום. הדבר מפחית את הסיכון לתסחיף מי שפיר, מפחית כאב בצורה מהותית ומקטין את הסיכוי לבעיה במעי לאחר הניתוח.

 

תפירת הרחם נעשית בתפר מעגלי ולא אורכי, המצמצם את הסיכון לדימום או להיחלשות דופן הרחם לקראת הלידה הבאה. בסיום הניתוח מבוצע תפר תת עורי, כאשר העור עצמו מודבק בדבק רפואי בלבד, ללא  סיכות או תפרים. בנוסף, הניתוח נעשה ללא הכנסת צנתר לשלפוחית השתן ובכך מקטין את הסיכוי לפציעה, זיהומים או דלקת בדרכי השתן.

 

ניתוח קיסרי בשיטה הצרפתית4


הניתוח הקיסרי הצרפתי מבוצע בטכניקות כירורגיות חדשניות, אשר מפחיתות את כאב היולדת ככל שניתן תוך הענקת חווית לידה פעילה וחזרה לשגרה מהירה יותר. הדבר מאפשר טיפול ראשוני בתינוק וביולדת. הניתוח הקיסרי הצרפתי במרכז הרפואי לגליל מתבצע באמצעות צוות מקצועי ומיומן, תוך הקפדה על רפואה חדשנית בתחום המיילדות בישראל.

 

 

 

לפרטים נוספים ניתן לצור קשר בטלפון : 04-9107722

 

 

 

עבור לתוכן העמוד