‏‏ אורטופדיה א'
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אורטופדיה א'

המחלקה האורתופדית בבי"ח בנהריה הוקמה ב-1962 על ידי ד"ר איזידור אלקלעי . עד אז ניתן השרות האורתופדי במסגרת המחלקה הכירורגית של בית החולים. המחלקה שכנה בצריף אשר כלל גם את מחלקת עיניים.
 

בשנים הראשונות לקיומה טופלו במחלקה בעיקר נפגעי תאונות וחבלות. בהמשך, הוקם פה מרכז לניתוחי אורתופדיה בילדים מכל רחבי הגליל ונרכש ניסיון רב בניתוחים לתיקון מומים מולדים בהתפתחות פרקי הירכיים וכפות הרגליים. 
במקביל, ובין הראשונים בארץ, נעשו פה במבוגרים גם ניתוחי בחירה של החלפה שלימה של  מיפרקי הירכיים עקב פגיעות ניווניות. 
במהלך השנים, נרכש במחלקה ניסיון רב בטיפול בפציעות קרב. במלחמת יום הכיפורים ב- 1973 טופלו כאן מעל ל- 400 איש שסבלו מפציעות גפיים מורכבות.
שנה לאחר מכן,  טופלו פה פצועי התקפת המחבלים על מעלות. בשנת 1983 קלט בית החולים פצועים רבים נפגעי מלחמת שלום הגליל.
עם השנים הלך וגדל צוות הרופאים במחלקה.  ד"ר שזר הגיע מארה"ב בשנת 1972, ד"ר גרימברג בשנת 1973, ובהמשך נקלטו פה גם ד"ר קאושנסקי, ד"ר סטולרו, ד"ר דניאל, ד"ר אלמוג  וד"ר שחר.  כולם סיימו בהצלחה את התמחותם, ורובם  נשארו לעבוד במחלקה עד כה. 

בשנת 1987 פרש ד"ר אלקלעי לגמלאות ובמקומו מונה ד"ר משה רופמן כמנהל המחלקה. מאז כניסתו לתפקיד הורחב במידה רבה השרות לניתוחי בחירה של החלפת מיפרקי הירכיים.  בשנת 1990 עבר ד"ר רופמן לביה"ח כרמל בחיפה ובמקומו מונה ד"ר מיכאל סודרי כמנהל המחלקה. בתקופתו הושם דגש בעיקר על ניתוחי ארטרוסקופיות של הברך וניתוחי החלפה שלימה של  מיפרקי הברכיים. בתקופה זאת, נחנך הבניין החדש של בית החולים והמחלקה עברה מהצריף הבלוי לבנין הראשי של בית החולים. בשנת 1995 עבר ד"ר סודרי לבי"ח בלינסון ובמקומו נבחר ד"ר גרשון וולפין כמנהל המחלקה וזאת מ- 1.4.1996. 

 

מאז בחירתו של ד"ר גרשון וולפין לתפקיד מנהל המחלקה הורחבו במידה רבה תחומי ניתוחי החלפות מיפרקי הירכיים והברכיים והוחל בביצוע של ניתוחי כתפיים, כולל החלפות חלקיות ושלימות של מיפרק הכתף.  במקביל, בשנים האחרונות הלך ונתרחב מספר הרופאים המתמחים במחלקה. מרביתם נקלטו מגלי העלייה של העשור האחרון, ורובם סיימו כבר בהצלחה את התמחותם. 

בשנים האחרונות התרחבה במידה ניכרת פעילות המחלקה האורתופדית, וכיום מבוצעים בה כל הניתוחים המוכרים באורתופדיה המודרנית. ביניהם, ניתוחי בחירה בתחומי מחלות מיפרקים, החלפות שלימות של מיפרקי הירך, ברך, כתף וקרסול, ניתוחים בשיטת איליזרוב לתיקון עיוותים בהתפתחות הגפיים ולאחר סיבוכים בחיבור שברים, ניתוחים לתיקון מומים מולדים והתפתחותיים בילדים, ניתוחי כף יד, ניתוחי כתפיים,  ניתוחי כפות רגליים, ניתוחי אורטופדית ילדים במקרים של  תיקון פגיעות מולדות והתפתחותיות בהתפתחות מיפרק הירך –   HIP DYSPLASIA, ניתוחים למחלת PERTES,  תיקון עיוותים בהתפתחות כפות רגליים FOOT DEFORMITIES פגיעות התפתחות מיפרק הירך, מחלת פרטס, ניתוחים בזיהומיי עצמות SYNOVITIS AND OSTEOMYELITIS וכן ניתוחי עמוד שדרה במקרים של פריצות דיסק, מחלות ניווניות גידולים וקיבוע שברים.   כמו כן מבוצעים במחלקה ניתוחים ל"הצלת" כפות רגליים אצל חולי סכרת הסובלים מזיהומים מקומיים. בעבר היה נהוג לבצע קטיעות. כיום נעשה כל אשר ניתן על מנת ל"הציל" את כף הרגל והימנעות מקטיעה, כולל ניתוחים, שימוש בחבישות מיוחדות, ובשיטת ואקום.  

 

בשנת 1999 הוקמה פה יחידה לניתוחי ארטרוסקופיות אורטופדיות בראשותו של ד"ר ברנרד גרימברג ולאחר פרישתו בראשותו של ד"ר קאושנסקי.  בהמשך הוקמו יחידות לניתוחי עמוד שדרה בראשות ד"ר נמרוד רחמימוב ויחידה לאורטופדיה ילדים בראשות ד"ר חיים שטארקר.

חלק ניכר מפעילות המחלקה מוקדש לטיפול בפציעות קרביות, וכן בנפגעי תאונות עבודה ותאונות דרכים, ומבוצעים ניתוחים רבים של קיבוע שברים מרוסקים של עצמות הגפיים,  ניתוחים לתיקון גידים או רצועות קרועות וטיפול בפציעות ידיים ורגליים מורכבות. 
 


בשנים האחרונות התרחבה גם מידה רבה הפעילות האקדמית של המחלקה האורתופדית שהינה  מסונפת לבית הספר לרפואה של הטכניון. מדי שנה מופנות ללימודי האורתופדיה  שלוש עד ארבע קבוצות סטודנטים,  חלקם באים מארה"ב. בנוסף, משתתפים רופאי המחלקה באופן פעיל, כולל מתן הרצאות, בכינוסים קליניים והשתלמויות מדעיות בארץ ובחו"ל. 

המחלקה מוכרת להתמחות מליאה בכירורגיה אורטופדית ע"י המועצה המדעית של  ההסתדרות הרפואית הישראלית.    היחידה לאורטופדיה ילדים מוכרת לרוטצית חובה בת 3 חודשים ולרוטצית בחירה נוספת של 3 חודשים.

עבור לתוכן העמוד