‏‏ משלחת רפואית מביה"ח בנהריה ערכה עשרות ניתוחי עיניים בקירגיסטן שבמרכז אסיה
אדם לאדם - אדם אדם לאדם - אדם
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

משלחת רפואית מביה"ח בנהריה ערכה עשרות ניתוחי עיניים בקירגיסטן שבמרכז אסיה

משלחת רפואית מביה

משלחת רופאי עיניים מבית החולים לגליל המערבי בנהריה, שבה לאחרונה מביקור בין 10 יום בבישקק בירת קירגיסטן.

המשלחת כללה את הרופאים הבכירים: ד"ר ולרי ברסודסקי, ד"ר יניר כסיף, ד"ר אליעזר קראוס ויו יאנג אחות חדר ניתוח. קירגיסטן הינה אחת ממדינות ברית המועצות לשעבר ונמצאת בסמוך לגבול עם סין. למקומיים ישנו מכשור רפואי מיושן ומעט ציוד חדש שטרם הוכנס לשימוש בשל היעדר ציוד חד פעמי הנדרש להפעלתו השוטפת.

ד"ר ולרי ברסודסקי הוא יליד קירגיסטן ועזב אותה לפני 22 שנה עת עלה ארצה. רופא העיניים הראשי של קירגיסטן, ד"ר מיכאל מדבדב, היה מנהלו במחלקת העיניים בעת שהתמחה ד"ר ברסודסקי בבית החולים המקומי. ד"ר מדבדב היה זה שאירגן את הביקור בקירגיסטן עבור המשלחת הישראלית. "מדובר במשלחת מטעם ארגון עין מציון, בית החולים בנהריה, משרד החוץ והג'וינט. זה היה מרגש לחזור לשם ולסייע לצוות הרפואי המקומי כחלק ממשלחת רופאי עיניים מבית החולים בנהריה. הגענו גם לבירה וגם ליישובים מרוחקים ממנה. ערכנו מאות בדיקות ועשרות ניתוחים, שחלקם לא בוצעו שם מעולם. לצערי בשל מחסור בתנאים, ציוד וזמן לא הספקנו לבדוק יותר מטופלים שהמתינו עם בעיות רפואיות שונות בתחום רפואת העיניים", ציין ד"ר ברסודסקי.

בבירת קירגיסטן חיים כ-1000 יהודים שקיבלו את המשלחת מנהריה בחום רב. חלקם גם נבדקו ועברו ניתוחים. המשלחת הביאה תרומה בסיוע חברות מסחריות שכללה ארגזי ציוד רפואי. במהלך ביקור המשלחת בוצעו 24 ניתוחי קטרקט, 13 ניתוחי פלסטיקה, שמונה ניתוחי רשתית ושתי השתלות קרנית. ד"ר כסיף: "זכינו לאירוח חם מהמקומיים ולקבלת פנים של שרת הבריאות שלהם. הרופאים הוקירו לנו תודה והיו צמאים לרכוש ידע על מנת לסייע לאוכלוסייה המקומית. לצד הניתוחים, קיימנו גם סדרת הרצאות בפני כמאה רופאים בתחומים בהם אנו עוסקים ברפואת עיניים ואחת ההרצאות הוקדשה להצגת בית החולים בנהריה, מיקומו המיוחד בפריפריה והמציאות בה אנו פועלים כחלק ממערכת הבריאות במדינת ישראל".
ד"ר קראוס: "תחום ניתוחי הרשתית בקירגיסטן מצוי בקשיים אובייקטיבים ולכן מספר הניתוחים שביצענו, החזיר את מאור עיניים לאנשים שאיבדו תקווה לשוב ולראות ובכך הסבנו להם אושר רב".

הרופאים מנהריה שביקורם זכה להד תקשורתי גדול מהתקשורת הקירגיזית, הודו על האירוח והזמינו את עמיתיהם מקירגיסטן לביקור גומלין בישראל שישלב בין היכרות עם הארץ לבין סיור לימודי מקצועי. חברי המשלחת ציינו בסיפוק את החלטת הנהלת בית החולים בנהריה בראשות של ד"ר מסעד ברהום ורותי יפרח ומנהל מחלקת העיניים ד"ר צבי סגל לאפשר את יציאת המשלחת לביקור בקירגיסטן.

עבור לתוכן העמוד